Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden arasında sürpriz zirve! Gündemlerinde 3 kritik konu yer aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Endonezya’nın başkenti Bali’de gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde 3 önemli konu ele alındı. Bunlar ABD’nin terörle ilişkisi ve İstiklal’deki bombalı saldırı, Ukrayna’daki savaş ve iki ülke arasında krize dönüşen F-16 süreci odu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ndeki temaslarını sürdürüyor. Bali’deki Apurva Kempinski’de yapılan G20 Liderler Zirvesi’nin birinci oturumu öncesinde Erdoğan, liderlerle ayaküstü görüştü. Erdoğan, karşılama töreninin ardından Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile ayrı ayrı sohbet etti.

BIDEN’LA KRİTİK ZİRVE

Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslarının ardından ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi. Biden, Erdoğan’a İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıda hayatını kaybeden 6 vatandaşımız için taziyelerini iletti. Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesi ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabası için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. ABD Başkanı ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki F16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini de belirtti.

CNN Türk’ten Dicle Canova liderlerin görüşmesini aktarırken şu ifadeleri kullandı: “Üç önemli başlık var. İlk konu terör meselesi. Özellikle de İstiklal Caddesi’ndeki saldırı. Bilindiği gibi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘ABD’nin taziyesini kabul etmiyoruz’ demişti. ABD’nin teröre desteğinden vazgeçilmesi isteniyor. İkinci konu olarak Ukrayna’daki savaşın sona ermesi için verilen mücadeleyi sayabiliriz. Dünya daha büyük bir savaşa sürüklenmesin isteniyor. Burada tahıl koridoru anlaşması da önemli tabii. Rusya lideri Putin, feshettiği tahıl anlaşmasına tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın araya girmesiyle dönmüştü. Konu iki liderin görüşmesinde değerlendirildi. Son olarak ABD-Türkiye ilişkileri ve F-16 süreci de masanın önemli bir gündem maddesi olarak karşımıza duruyor.”

MELONİ İLE İLK KEZ GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile de konuşan Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile de seçilmesinin ardından ilk kez görüştü.

Gözde Nur Bayar Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

Joe Biden Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir