Engelli kadın ağzıyla depremzedeler için resim çiziyor

Yozgat’ta elleri ve kollarını kullanamadığı için ağzıyla tuttuğu fırça ile yüzlerce yağlı boya tablo yapan bedensel engelli Narin Işık, açacağı resim sergisinden elde edilen geliri depremzede vatandaşlara bağışlayacak.

Yozgat‘ta elleri ve kollarını kullanamadığı için ağzıyla tuttuğu fırça ile yüzlerce yağlı boya tablo yapan bedensel engelli Narin Işık, açacağı resim sergisinden elde edilen geliri depremzede vatandaşlara bağışlayacak.

Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan bedensel engelli Narin Işık, ellerini ve kollarını kullanamadığı için ağzında tuttuğu fırçayla resim yapıyor. 3 yaşında çocuk felci geçiren ve kısmen engelli olan Işık’ın rahatsızlığı 2007 yılında ilerleyince ellerini ve kollarını kullanamaz hale geldi. O günden sonra çok sevdiği resim sanatını ağzıyla sürdürmeye karar veren Işık, 2013 yılında iç dünyasını ve hayallerini tuvale dökmeye başladı.

Usta ressamlara taş çıkartan Işık, yaptığı yüzlerce yağlı boya tablo ile birçok sergi açarak resimlerinin satışını gerçekleştirdi. Işık, şimdi de asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar için sergi açacak. Sergiden elde edilen gelir depremzedelere bağışlanacak.

2013 yılından itibaren ağzı ile resim yaparak duygularını tuvale yansıttığını söyleyen Narin Işık, “Aşağı yukarı 13 yıldır resimle uğraşıyorum. Daha önce karakalem sonra boya öyle uğraşım vardı. Şimdi ekseriya yağlı boyaya yoğunlaştım. Ağzımla yapıyorum, resimlerin ekseriyası kendi çizimim, tamamen kendi kafandaki hayalimin ürünü. 2013’ten bu yana yağlı boya yapıyorum. Sergi açtım, 7-8 tane sergim oldu. Şahsi sergi açtım, toplu sergiye katıldım. Bu açacağım sergiyi de depremzedelere bağışlamak istiyorum. Devam ettiğim tablolarım bitsin, havalar ısınsın sergimi yapacağım. Benim de bu çorbada tuzum olsun istiyorum” dedi.

Ağzı ile resim çizmenin zorluğundan da bahseden Işık, “Ağızla resim çizmenin tabii ki zorluğu var. Ellerimi kullanamadığım için tablolara uzanamadığım oluyor, yardımcı gerekiyor. Arkadaşlar sağ olsun yardım ediyor. Severek yaptığım için benim için bana o kadar da zor gelmiyor. Çünkü seviyorum çalışmayı. Boş zamanlarımı değerlendiriyorum, üretmeyi seviyorum. Herkes sağlığının değerini bilsin, sağlık ve hayat çok kısa, ömür çabuk geçiyor. Güzel bir dünyada yaşıyoruz, bu asra geldik, bugüne geldik, bu zamana geldik, bunun kıymetini bilmek lazım” şeklinde konuştu. – YOZGAT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yozgat Aile Yerel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir