İngiltere’de büyük kriz! 70 bin üniversite çalışanı greve gidiyor

İngiltere’de 150 üniversitede 70 binden fazla öğretim üyesi ve diğer personel; maaş, emeklilik ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle 24, 25 ve 30 Kasım’da greve gidecek.

Üniversite ve Kolej Sendikasından (UCU) yapılan; sendikanın talebinin, çalışanların hayat pahalılığı kriziyle başa çıkabilmesi için makul ücret artışı ve güvencesiz sözleşmelere son verilmesi vurgulanan açıklamada, enflasyonun yüzde 10’u geçtiği bir İngiltere’de çalışanlara yüzde 3 zam teklifinin kabul edilmeyeceği bildirildi.

ULUSAL ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ’NDEN KARARA DESTEK

Açıklamada, işverenlerin hızlı hareket etmesi ve iyileştirilmiş teklifler sunması durumunda meydana gelebilecek aksaklıkların önlenebileceği kaydedildi. Ulusal Öğrenciler Birliği (NUS) de sendikanın aldığı grev kararını desteklediklerini duyurdu.

ENFLASYONUN ALTINDA KALAN MAAŞ ZAMLARI GREV KARARI ALDIRDI

İngiltere’de enflasyon, enerji ve gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek eylülde yıllık yüzde 10,1 ile son 40 yılın zirvesine ulaştı. Enflasyonun son yılların en yüksek seviyesinde olduğu ülkede, enflasyon altında teklif edilen maaş zamları nedeniyle son haftalarda farklı sektörlerde çok sayıda işçi sendikası toplu grev kararları aldı.

HEMŞİRELER İLK KEZ GREVE GİDECEK

İş bırakma kararı alanlar arasında metro çalışanları, otobüs şoförleri ve UBER sürücüleri, öğretmenler, liman işçileri, ceza avukatları, sağlık çalışanları, temizlik işçileri, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor. Ülkede gelecek haftalarda ise hemşireler ilk kez greve gitmeye hazırlanıyor.

LONDRA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Grev kararlarının yanı sıra hayat pahalılığı ve kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce kişi de başkent Londra başta olmak üzere ülke genelinde sıklıkla gösteriler düzenliyor.

Kaynak: AA / Güncel

England Dünya Güncel Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir