Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? SON TOPLANTI! Asgari ücret son toplantısı ne zaman yapılacak?

Asgari ücret 3. toplantısında uzlaşma sağlanamadığı için nihai karar için son toplantı beklenecek. Taraflar anlaşamasa da son toplantı sonrası kesin karar açıklanacak. Peki, Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? Asgari ücret son toplantısı ne zaman yapılacak? İşte, Asgari ücret tespit komisyonu 4. son toplantısı ne zaman detaylar…

Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? Asgari ücret 3. toplantısında uzlaşma sağlanamadığı için nihai karar için son toplantı beklenecek. Taraflar anlaşamasa da son toplantı sonrası kesin karar açıklanacak. Peki, Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? Asgari ücret son toplantısı ne zaman yapılacak? İşte, Asgari ücret tespit komisyonu 4. son toplantısı ne zaman detaylar haberimizde…

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU 4. TOPLANTI NE ZAMAN?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘ndan milyonların beklediği karar çıkmadı. İşçi temsilcisi Türk-İş teklifini 9 bin TL olarak açıklarken, İşveren temsilcisi TİSK bu rakama sıcak bakmadı. Uzlaşma sağlanamadığı için nihai karar için son toplantı beklenecek.

Asgari ücrette 4. toplantının ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmasa da asgari ücret komisyonu 4. toplantısının önümüzdeki 2 hafta içerisinde düzenlenmesi bekleniyor.

UZMANLARIN ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

Toplantı sonrası Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ilk kez rakam vererek, “Bizim teklifimiz 9 bin TL. Kabul ederlerse imzalarız. Altındaki rakama masada olmayız.” dedi. Türk-İş’in açıkladığı rakam sonrası uzmanlar fikir değiştirdi. Bugüne kadar kamuoyunda 8 bin ile 8 bin 500 lira arasında rakamlar konuşulurken, uzmanlardan yeni bir tahmin geldi.

“ARADA BİR RAKAMLA ANLAŞILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

CNN Türk canlı yayınında asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, “Mutabakat olmadığını farz etmemiz gerekiyor. Ancak TİSK Başkanı hala binadan ayrılmadı. 9 bin TL biraz yüksek geldi, sürpriz oldu. Ne kadar yaparsanız yapın enflasyonu engelleyemiyorsanız bu rakamların hiçbir önemi yok. Satın alma gücü ne kadar artarsa o kadar iyi olacak. Bizim tahminimizle 8 bin lira ile 8 bin 250 lira arasında bir rakam telaffuz ediyorduk. Ben 9 bin TL rakamını düşük ihtimal olarak görüyorum. Eğer 9 bin TL ortaya çıkarsa oy birliği ile olur. Muhtemelen TİSK’in daha düşük bir teklifi vardı. Ben arada bir rakamla anlaşılacağını eğer Türk-İş Başkanı masaya oturmazsa oy çokluğu ile karar alınacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“BENİM TAHMİNİM 8 BİN 750 TL”

Bayram sözlerine şöyle devam etti: “Ücretlilerin asgari ücret kadar kısmını vergiden istisna ettik. Şu anda yüzde 15 vergi dilimine tabi 32 bin TL vergi oranı var. Yeniden değerleme oranı yüzde 122 ile artırılmazsa asgari ücretli 6 ayda vergi dilimine giriyor. Türk-İş’in yıllardır verdiği mücadele var. Ücretlilerin daha az vergilendirilmesi gerekiyor. Hem sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması, gelir vergisinde düzenleme yapılırsa tekrar masaya gelecektir. Bana göre 9 bin TL rakamı yüksektir. Benim tahminim 8 bin 750 TL rakamıdır.”

Sizce asgari ücret 9.000 ? olacak mı?

— Haberler.com (@Haberler) December 20, 2022 Haberler.com / Onur Bayram – Gündem

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Asgari Ücret Gündem Ekonomi Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir