Fırıncılar Federasyonu: Tüm Türkiye’de ekmeğin kilo fiyatı 20 lirayı geçmeyecek

Türkiye genelinde yasal bir zemine dayanmadan farklı farklı açıklanan ekmek fiyatları Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmeye başlamıştı.

Maliyetlerin artmasından dolayı ekmeğe zam yapan fırıncılarla vatandaş karşı karşıya geliyordu.

Fırıncı odalarının tümü Samsun’da bir araya geldi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nca, Türkiye’deki oda başkanlarının katılımıyla “Mesleki Değerlendirme ve İstişare Toplantısı” Samsun’da özel bir otelde yapıldı.

Ekmeğin kilo fiyatının 20 lirayı geçmeyecek

İHA’nın haberine göre, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Tüm Türkiye’de ekmeğin kilo fiyatının 20 lirayı geçmeyeceğini söyleyerek, tartışmalara son noktayı koydu.

Toplantıda sorunlar konuşuldu

Toplantıda, buğday ile ilgili son gelişmeler, TMO uygulamaları ve sektörün içinde bulunduğu problemler masaya yatırıldı.

“Azami kg fiyatı 20 lira, 200 gram ekmek de 4 lira”

Toplantıra konuşma yapan Balcı, “Geçen hafta ve bu hafta ekmek fiyatları gündem oluşturdu. Şubat ayında ‘ekmek fiyatı 5-6 lira olacak, 10 lira olacak, vatandaşların ekmek alım gücü kalmayacak’ denildi. Bunlar, gelinen süreçte gerçeği yansıtmıyor. Haziran ortasında ülke genelinde ekmeğin azami kg fiyatı 20 lira, genel olarak da 200 gram ekmek de 4 liradan satılıyor.

Un desteği sürecek, ekmek 4 liradan satılacak

Dolayısıyla şubat söylemlerini boşa çıkartmış oluyoruz. Fırıncıların fedakarlıkları, ilgili bakanlıkların hassasiyeti ve son ayda da Cumhurbaşkanımızın talimatı ile un desteği devam edeceğini söylemesi ile ekmeği 4 liradan satma imkanı buluyoruz” diye konuştu.

“İstanbul’da 25 lira olan ekmeğin kilo fiyatı 20 liraya düştü”

İstanbul’da Kadıköy, Ataşehir ve Beşiktaş ilçelerinde ekmeğin kilo fiyatının 25 liradan satıldığını ve bunun yapılan görüşmelerle tekrardan 20 liraya düşürüldüğünü ifade eden Başkan Halil İbrahim Balcı, “İstanbul’da 3 ilçede ekmeğin 5 liradan satılması diğer ilçelerde de 5 liradan satılacak ve ekmek 5 lira olacak algısı oluşturmak istendi. Ekmek 5 lira olunca kilosu 25  lira oluyor. 3 ilçeyle yapılan görüşme söz konusu 3 ilçede de ekmeğin kilo fiyatı 20 liradan fazla olmayacak.

Yanlıştan dönüldü

Oradaki meslektaşlarımız bu yanlıştan döndüler. Tüm illerde olduğu gibi ekmek fiyatı ne uygulanıyorsa 3 ilçede de öyle olacak. 3 ilçede de ekmek 4 liradan satılmaya başlandı. 200 gram ekmek 4 lirayken başka bir yerde 250 gram ekmek 5 liradan satılıyorsa kg fiyatı yine 20 lira oluyor. Bunu yanlış anlamamak lazım. Türkiye’de bugün itibariyle ekmeğin azami kg fiyatı 20 liradır.

Ekmeğin kilosunun 25 lira olması gündemimizde değil

Haziran ve temmuz ayında 25 lira gibi bir çalışma gündemimizde yok.” şeklinde konuştu.

“Temmuz ayında maaşlara zam yapılacak”

Haziran ev temmuz ayında Türkiye’deki tüm illerde ekmeğin kilo fiyatının 20 lirayı geçmeyeceğini belirten Başkan Balcı, şunları söyledi:

“Güncel yaşanan sıkıntılar var. Temmuz ayında çalışanlara verilecek ücretlerde ciddi anlamda değişiklik olması durumunda, elektrik ve yakıt fiyatlarının değişmesi, maya fiyatlarının değişmesi durumunda acil olarak bunu ekmeğe yansıtmadan neler yapılabilir, geçmişte olduğu gibi ilgili bakanlıklarla bunu yapmamız gerekiyor.

Esnafın ayakta kalması için bir yol izlenecek

Geçmişte maliyet artınca hemen fiyata yansıtmıyorsak bu değişimlerde de neler yapılabilir çalışmasını yaptıktan sonra esnafın ayakta kalabilmesi için ne gerekiyorsa o yol izlenecektir. Geçen aylarda olduğu gibi bu sıkıntılı süreçte fırıncı esnafı halkımızın temel gıdası olan ekmek konusunda nasıl hassas davrandıysa bu hassas süreçte de gerekli hassasiyeti gösterecektir. Fırıncı esnafı bu süreçte her zaman yaptığı ticareti yapmanın gayreti içerisinde olmamıştır.

Sıkıntılı süreç geçici

Biz bu sıkıntılı sürecin geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte esnafın ayakta kalması gerekiyor. Ayakta kalırken de makul seviyede belli bir ticaretini yapması gerekiyor. Bizi idare eden ve fiyat veren kurumlar kesinlikle bunu gözden kaçırmasın. Siz vereceğiniz fiyatı 2-3 ay geciktirirseniz fırıncı esnafı 8 ay normal ticaret de yapsa o 3 aylık kaybını yerine koyamaz. Onun için mevcut uygulanan fiyatın bütün illerde uygulanması için yetkili kurumlar gerekli hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Tüm Türkiye’de kg fiyatı 20 lira uygulanırken, size 2,5 ay önceden müracaat edilmiş bir ekmek fiyat tarifesi varsa, siz kanun gereği 1 ay içerisinde neticelendirmeniz gerekiyorsa görevinizi yapmayarak ondan sonra ‘bizim resmi fiyatımız 3 lira’ açıklama yapmanız doğru bir açıklama olmaz. Bu şekilde görev yapanlar da görevini ihmal etmiş olur. Kaosa sebep olur. Onların da en kısa sürede bu yanlıştan dönmesini talep ediyoruz. Ekmek fiyatı tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da kilosu 20 liranın üzerinde olmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir